Książka UJEŻDŻENIE NA XXI WIEK.
Znakiem szczególnym naprawdę wielkich książek jeździeckich pozostaje to, że prowokując czytelnika do myślenia, pozostają jednocześnie bardzo praktyczne.
Zachęcając czytelnika do głębokich przemyśleń o sztuce jeździeckiej, Paul Belasik przytacza analogie do różnych dyscyplin sportu, sztuki i nauki, ilustrując swoje idee odwołaniami do wybranych filozofii. Jego pisarstwo oczaruje i podziała stymulująco na wszystkich postrzegających jeździectwo jako coś więcej niż jedynie mechaniczny proces.
Prezentując swój punkt widzenia, że poświęcanie należytej uwagi regułom jeździeckim jest zarówno niezbędne jak i korzystne, stwierdza jednocześnie wprost, że ostatecznie jeździectwo to praktyka – myślenie musi objawić się w działaniu. Dlatego Ujeżdżenie na XXI wiek jest niewątpliwie książką dla jeźdźca myślącego, lecz pozostaje także niezwykle praktyczną lekturą poruszającą wszystkie aspekty techniki szkolenia począwszy od pracy wstępnej z młodym koniem, poprzez wyższą szkołę, aż do figur w powietrzu.
Kluczowe tematy poruszane w książce to:
- Prawidłowe szkolenie młodego konia na lonży i podczas pracy w rękui
- Fundamentalne znaczenie prawidłowego kontaktu
- Niepodważalna zasada stopniowego, warstwowego podejścia do szkolenia
- Utrzymanie prostego ciała, kontakt i impuls
- Rozwój trzech chodów i wykonywanych w nich ćwiczeń
- Praca szkoły wyższej i figury w powietrzu
Treść książki ilustrują wspaniałe fotografie i rysunki, którym towarzyszą trafne i zmuszające do myślenia uwagi.
Ujeżdżenie na XXI wiek to książka ważna i bogata w treść, mająca wiele do zaoferowania wszystkim jeźdźcom – począwszy od początkujących amatorów, aż do poziomu zawodników międzynarodowych – w kontekście rzetelnych porad technicznych. Ponadto pozwoli się w sobie rozsmakować każdemu wierzącemu w to, że etyczne i nacechowane artyzmem podejście powinno na zawsze pozostać najważniejszym obliczem jeździectwa.
Autor: Paul Belasik
Wydawnictwo: Świadome Jeździectwo
Liczba stron: 190
Wydanie: 2014
Okładka: twarda
Format: 270 x 210,7 mm
ISBN: 978-83-62764-02-0